Cezary Dybowski

Często zadawane pytania

Dlaczego mam płacić za profesjonalnego fotografa, skoro sam mogę zrobić zdjęcia smartfonem?

Wierzę, że potrafisz zrobić piękne zdjęcia, ale fotograf zajmujący się tą branżą ma doświadczenie we właściwym  odwzorowaniu klimatu wnętrza. Pamiętaj, że dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz; odpowiednio przygotowana oferta sprzedaży nieruchomości świadczy o szacunku dla odbiorcy i wzbudza większe zainteresowanie. A pierwsze co widzi klient, to zdjęcia.

Ile kosztuje wykonanie zdjęć nieruchomości?

Ceny różnią się zależnie od wielkości lokalu i liczby wykonywanych w nim zdjęć oraz czasu pracy, który należy poświęcić na ich obróbkę. Każde zlecenie jest inne, dlatego wyceniam je indywidualnie. Skontaktuj się ze mną podając swoje oczekiwania, przygotuję kalkulację. Wycena jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. Orientacyjny cennik znajdziesz tutaj.

Czy dostanę fakturę VAT?

Oczywiście. Prowadzę działalność gospodarczą i jestem  czynnym podatnikiem VAT.

Jak długo będę czekał na zdjęcia?

Zależy to od liczby wykonanych zdjęć, najczęściej do 3 dni roboczych. Możliwe jest też wykonanie ekspresowe, za dodatkową opłatą.

W jakim rejonie pracujesz?

Fotografuję przede wszystkim na Mazowszu i Śląsku, ale na życzenie dojeżdżam w dowolne miejsce w Polsce i w Europie. Klient decyduje czy koszt dojazdu jest dla niego akceptowalny.

Czy wprowadzasz własną stylizację do nieruchomości?

Większość fotografowanych przeze mnie nieruchomości jest zaprojektowana i wyposażona przez architektów wnętrz bądź dekoratorów. Wprowadzanie zmian byłoby barbarzyństwem. Jeśli jednak wnętrze Twojego lokalu było przez lata doraźnie modyfikowane zależnie od chwilowych potrzeb, za dodatkową opłatą oferuję pełny home staging.

Co to jest home staging?

Home staging to uporządkowanie wnętrza tak, żeby sprawiało jak najlepsze wrażenie. Może polegać na przestawianiu mebli, dodawaniu akcesoriów i drobnego wyposażenia. Jednak wnętrze musi być do tego przygotowane – czyste, posprzątane i uporządkowane. Nie oferuję usługi sprzątania.

Czy zdjęcia będą poddane obróbce komputerowej?

Każde zdjęcie cyfrowe musi być odpowiednio wywołane i opracowane w ten sposób, aby zniwelować różnice w postrzeganiu aparatu i ludzkiego oka. Musi być na tyle pozytywne, żeby zachęcać, przekazywać dobrą energię. Jednak przy zdjęciach nieruchomości do sprzedaży nie  praktykuję usuwania przedmiotów typu latarnie czy linie energetyczne, bannery reklamowe czy inne „przeszkadzajki”, gdyż takie postępowania wprowadzałoby oglądającego w błąd co do faktycznego stanu otoczenia.

Jaka pogoda jest wymagana w dniu sesji zdjęciowej?

Nie ma złej pogody. Wbrew pozorom często pochmurny czy nawet dżdżysty dzień jest lepszy od słonecznego, gdyż nie ma wtedy zbytnich kontrastów. Dużo zależy od położenia nieruchomości, ekspozycji okien czy ich liczby i wielkości. Zależnie od tego dobieram właściwą metodę fotografowania, żeby zapewnić jak najlepszą jakość zdjęć zachowując wierność w odtworzeniu wnętrza.

Czy wykonujesz zdjęcia z powietrza?

Nie. Fotografowane nieruchomości znajdują się najczęściej w terenie mocno zurbanizowanym, a obowiązujące przepisy znacznie ograniczają swobodne, legalne użycie dronów z kamerami.

Jakiego sprzętu używasz?

Jest takie powiedzenie, że dobry fotograf zrobi dobre zdjęcie nawet pudełkiem po butach. Jest w tym sporo prawdy, bo przecież istnieje coś takiego, jak fotografia otworkowa, którą wykonuje się m.in. różnymi puszkami czy pudełkami z malutkim otworkiem. Jednak jest to raczej zakres fotografii artystycznej. W fotografii komercyjnej chodzi o uzyskanie jak najlepszej jakości technicznej, a w fotografii architektury i wnętrz podstawą jest utrzymanie równoległości pionów przy zachowaniu właściwej perspektywy. Służą do tego specjalistyczne obiektywy typu shift. Właśnie takich używam, podpinając je do profesjonalnych, pełnoklatkowych korpusów.

Czy dostanę tylko plik komputerowy?

Zależy co zamówisz. Zdjęcia, które są przeznaczone do prezentacji w internecie, oddaję w formie pliku komputerowego. Jednak niektóre firmy zamawiają zdjęcia projektowanych przez siebie lokali w formie wydruku, np. do portfolio bądź do powieszenia na ścianie. Oferuję takie wydruki w dowolnym formacie – od albumowego aż po bilboardy.

Czy mogę dokupić surowe pliki?

Nie udostępniam surowych plików RAW. To tak zwany zrzut z matrycy, z którego dopiero powstanie właściwe zdjęcie. Jeśli pójdziesz do dobrej restauracji na obiad to czy będziesz żądał od kelnera wydania także obierek i kości?

Co mogę zrobić z otrzymanymi zdjęciami?

Wszystko co sobie życzysz. Zdjęcia oddaję wraz z przekazaniem pełni autorskich praw majątkowych, zachowując jedynie – za zgodą klienta – prawo do publikacji w swoim portfolio. Zamawiając u mnie zdjęcia masz gwarancję, że nie będą one żyły własnym, niekontrolowanym życiem internetowym.

masz więcej pytań? Napisz.
Call Now Button