Cezary Dybowski

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach

Blog 1

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach należące do Uniwersytetu Warszawskiego zostało zaprojektowane przez Pracownię Architektoniczną WXCA. Usytuowane jest w wyeksploatowanym kamieniołomie Korzecko na południowym stoku góry Rzepki. Administracyjnie znajduje się w Chęcinach, które do tej pory były znane szerszemu gronu w zasadzie tylko z ruin zamku z przełomu XIII i XIV wieku. Co bardziej dociekliwi góromaniacy dodawali, że znajduje się tu jedyna w tego typu górach grań – na Zelejowej. Jednak mało kto wie, że te okolice są geologicznym ewenementem w skali Europy – są tu odkrywki pokazujące ponad 500 milionów lat historii Ziemi.

Miejsce to było zawsze bardzo atrakcyjne dla geologów, dlatego też od lat 50. XX wieku odbywały się tu praktyki studenckie i zajęcia terenowe. Nic dziwnego, że zostało wybrane na siedzibę Centrum Edukacji Geologicznej.

Kompleks składa się z pięciu dwukondygnacyjnych budynków i oferuje blisko 6500 metrów kwadratowych nowoczesnych powierzchni – laboratoriów oraz wnętrz konferencyjnych wraz z miejscami pobytowymi.

Call Now Button