Cezary Dybowski

Museum Fotoatelier Seidel Český Krumlov

Blog 1

Museum Fotoatelier Seidel

W Czeskim Krumlowie znajduje się zbudowany w 1905 roku i zachowany bez większych zmian do dzisiaj dom, który do 1949 roku służył i jako dom rodzinny, i jako atelier fotograficzne państwa Seidel. Po kilku latach negocjacji Český Krumlov Development Fund (spółka zależna od Miasta Český Krumlov), zdołał w 2005 roku kupić ten unikatowy dom od spadkobierców rodziny „szumawskiego fotografa” Josefa Seidla.

Jest to ewenement na skalę europejską – zachował się nie tylko sam budynek ze studiem, ale także znaczna część oryginalnego wyposażenia studia fotograficznego i około 140 tysięcy zdjęć na płytach szklanych oraz albumy z fotografiami i pocztówkami dokumentującymi pracę Josefa i Františka Seidlów. Temu archiwum z końca XIX i połowy XX wieku towarzyszy szczegółowa dokumentacja, w tym nazwiska i adresy portretowanych osób, relacje, listy itp.

Obecnie znajduje się tam „żywe” muzeum – obiekt jest udostępniony do zwiedzania, ale oferuje także sesje fotograficzne wraz z wypożyczeniem odzieży z epoki.

Zdjęcia wykonane przeze mnie w Fotoatelier Seidel były przeznaczone do książki Witolda Dederki Światło i cień w fotografii (link). Nawet dziś naturalne oświetlenie jest najlepsze, a wszelkie studia z nowoczesnymi zestawami lamp są tylko jego żałosną podróbką 🙂

Call Now Button